u siebie objawy takie jak: ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, nadciśnienie tętnicze, omdlenia, utratę przytomności, kołatanie serca, zasłabnięcie, zawroty głowy.
Medycyna nie określa jednoznacznie wieku w którym takie badanie należałoby wykonać. Tutaj działamy bardziej objawowo. Badanie ekg może być wykonane podczas rutynowej wizyty u lekarza.
Wynik badania interpretuje doświadczony lekarz - kardiolog, który z zapisu elektrokardiogramu może odczytać wiele cennych informacji na temat funkcjonowania i pracy serca.
Do wykonania badania EKG nie jest konieczne specjalne przygotowywanie. Jeśli pacjent przyjmuje leki, przed wykonaniem badania powinien o tym poinformować lekarza.
Wynik ocenia się na podstawie krzywej EKG która nakreśla się na wydruku - przedstawia cykl pracy serca czyli dopływ krwi do przedsionków, skurcz komór i odpływ krwi.
EKG jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób serca. Polska to kraj, w którym choroby serca są przyczyną wielu zgonów. Najgroźniejsza jest choroba wieńcowa i nadciśnienie lecz niebezpieczne są również zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia.
Progres w rozwoju medycyny ma wpływ na to, że jesteśmy w stanie stwierdzić u kogo istnieje większe ryzyko wystąpienia chorób serca. Istnieją czynniki zwiększające ryzyko zachorowania: palenie tytoniu, otyłość, brak ruchu, siedzący tryb życia, życie w stresie, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu.
Oblegany kierunek studiów
Od wielu lat istnieją kierunki studiów, które są tak oblegane, że dostanie się na taki graniczy z cudem. Do takich kierunków należy medycyna. Kandydaci osiągają wyniki matur w granicach 100%. Nie ważne, czy dalszym etapem rozwoju ma być lekarz kardiolog, czy ginekolog, trzeba najpierw się dostać na daną uczelnię.
Specjalizacja kardiolog wiąże się z wykonywaniem badań związanych z pracą serca, np. ekg. Takich badań jest o wiele więcej i duży jest zakres materiału do opanowania w czasie studiów. Jest to jednak opłacalna inwestycja, ponieważ medycyna jako branża charakteryzuje się bardzo wysokimi wynagrodzeniami. Z tego też powodu występuje ogromne zainteresowanie takimi zawodami, jak kardiolog, stomatolog, czy pediatra.
W takim razie jak nauczyć się zawodu, który polega na wykonywaniu badań ekg? Należy na początek zaznaczyć, że ekg to nie jedyna rzecz, którą kardiolog będzie wykonywał, oczywiście. Do obowiązków takiego specjalisty należy kontakt z chorym, analiza wyników badań, wystawianie diagnozy, skierowywanie na dalsze badania i przepisywanie leków. Jak się okazuje, wymaga to w wielu przypadkach lat nauki na i tak już ciężkim kierunku studiów. Dlatego dostać się na wymarzone studia to dopiero połowa sukcesu. Od dostania się na medycynę do pierwszego samodzielnie przeprowadzonego badania ekg jest zazwyczaj długa droga. Większość nie zdaje sobie z tego sprawy na samym początku, ale życie weryfikuje plany. Dlatego medycyna w Polsce odczuwa brak wystarczającej liczby specjalistów.
Sprawia on że zmniejsza się elektryczny
EKG a więc tzw. elektrokardiogram umożliwia nam wykonanie badania naszego serca. Badanie jest bardzo proste w przeprowadzeniu oraz nieinwazyjne dla pacjenta. Dzięki przeprowadzeniu takiej czynności będziemy w stanie odczytać oraz zarejestrować rytm naszego narządu, będziemy mogli ocenić pracę rozrusznika serca oraz zauważyć wszelkie nieprawidłowości w ukrwieniu. Medycyna prze do przodu każdego roku, jednak badanie EKG jest od lat podstawowym badaniem pomagającym rozpoznać chorobę serca.
Badanie przebiega bardzo szybko. Podczas jego wykonywania powinniśmy się odprężyć, ograniczyć do zera jakiekolwiek ruchy oraz zaprzestać całkowicie mowy. Pomieszczenie również powinno być dobrze wyciszone. Pacjent powinien się położyć, a następnie na jego górnych oraz dolnych kończynach zamontowane zostaną specjalne elektrody. Umieszczane są one również na klatce piersiowej. Tutaj warto wiedzieć, że w przypadku nadmiernego owłosienia klatki, może wystąpić przymus jej zgolenia, aby elektrody miały lepszą przyczepność do naszego ciała. Sama elektroda przed jej przymocowaniem, smarowana jest specjalnie przystosowanym do tego typu czynności żelem. Sprawia on, że zmniejsza się elektryczny opór naszej skóry. Z kolei same elektrody są mocowane do naszego ciała przy pomocy specjalnych klamer, przyssawek lub gumowych pasków.
Po dobrze wykonanym badaniu nasze wyniki powinien ocenić lekarz. Pomimo że badanie EKG jest w miarę podstawowym badaniem i wyniki może ocenić również lekarz rodzinny, to jednak powinniśmy się raczej skłaniać, aby nasze wynik ocenił specjalista w tej dziedzinie, a więc kardiolog.