Kiedy wiadomo, że potrzebujesz pomocy psychoterapeuty - zdrowie i uroda

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Z kolei terapia grupowa nierzadko daje

Niektórzy w ogóle nie rozumieją, na czym polega psychoterapia i to dlatego nie chcą z niej korzystać. Błędem jest natomiast myślenie, że terapia polega wyłącznie na rozmawianiu. Oczywiście głównym jej elemente

Kiedy wiadomo, że potrzebujesz pomocy psychoterapeuty - zdrowie i uroda warsztaty rozwoju osobistego kraków
m są rozmowy, ale nie przypominają one w niczym zwykłych codziennych konwersacji, które każdy odbywa z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Poprzez umiejętne prowadzenie rozmowy psychoterapeuta stara się dotrzeć do podświadomości pacjenta. Wyciąga z niego to, co ten próbował ukryć albo z czego nawet nie zdawał sobie sprawy. Zwłaszcza te negatywne emocje nierzadko pozostają poza granicami świadomości. Człowiek potrafi oczywiście dostrzec u siebie gorszy nastrój, smutek, lęk czy strach, ale zwykle nie jest w stanie sam dojść do tego, co tak naprawdę wywołuje te wszystkie emocje. Z kolei terapia grupowa nierzadko daje też dobry wgląd w problemy innych osób. Pacjenci korzystający z tej formy psychoterapii uzyskują jeszcze większe wsparcie, ponieważ otrzymują je zarówno od terapeuty, jak i od innych uczestników zajęć.


Nurty psychoterapii

Psychoterapia jest dość ogólnym pojęciem, które oznacza niesienie pomocy pacjentom przy użyciu metod psychologicznych. Psychologia jest szeroką dziedziną nauki i w jej ramach można wyróżnić wiele nurtów psychoterapeutycznych. Podstawowy podział psychoterapii obejmuje takie nurty, jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia dynamiczno-ruchowa, psychoanaliza oraz psychoterapia humanistyczna. Każdy nurt psychoterapii korzysta z określonego podejścia terapeutycznego i pomaga w rozpracowywaniu określonych problemów. Samych nurtów w psychoterapii jest znaczenie więcej i ciągle opracowywane są nowe metody pracy z pacjentem, dlatego że psychologia jest stale rozwijającą się dziedziną. Psychoterapeuta może specjalizować się w jednym, wybranym nurcie lub posiadać kwalifikacje umożliwiające prace w kilku różnych nurtach psychoterapeutycznych. Doświadczony psychoterapeuta jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj psychoterapii do potrzeb konkretnego pacjenta. Niektórzy psychoterapeuci korzystają z wielu różnych nurtów psychologicznych.


Co daje terapia?

Na terapię najczęściej uczęszczają pacjenci zmagający się z bardzo poważnymi problemami. Nienaturalny i nieprawidłowy stan psychiczny uniemożliwia im funkcjonowanie w społeczeństwie, tak więc logicznie rzecz biorąc wymaga on leczenia, które zapewnia zwykle albo terapia indywidualna, albo terapia grupowa. Czasami psychoterapie pomagają też tym ludziom, którzy bez żadnej większej przyczyny odczuwają coraz częściej smutek albo po prostu nie czerpią już takiej przyjemności z życiowych sytuacji. O swój stan psychiczny warto wtedy zawalczyć. W przeciwnym wypadku może się on przerodzić w coś znacznie poważniejszego, czyli np. w depresję.

Jeżeli chodzi natomiast o konkretne schorzenia czy przypadłości, psychoterapia na pewno pomoże osobom, które chorują na nerwicę lękową, depresję, nerwicę natręctw bądź nadmierną nieśmiałość, nierzadko przeradzającą się w fobię społeczną. Terapia jest jednak także formą zwykłego wsparcia oraz nauki samego siebie. Każdemu może się ona przydać i u każdego może się sprawdzić.


rozwój zawodowy albo swoje indywidualne pasje

Każda rodzina funkcjonuje na swój własny określony sposób, dlatego każda może zmagać się z zupełnie innymi problemami. Najważniejsze jest to, by początkowo po prostu je wyznaczyć, a później już na poważnie się nimi zająć. Najlepszym na to sposobem będzie udział w cyklicznej psychoterapii. Jaka psychoterapia dla rodzin daje jednak odpowiednie rezultaty? Jakie jej odmiany są najczęściej stosowane przez doświadczonych terapeutów?

Dość popularnym modelem jest terapia psychoanalityczna. Pozwala ona pacjentom na wyznaczenie ról, jakie mają oni odgrywać w rodzinie, ale jednocześnie daje im tutaj dużą swobodę i elastyczność. Mama powinna być mamą, czyli opiekunką, ale musi jednocześnie mieć pewną przestrzeń na realizację własnych planów, czyli np. rozwój zawodowy albo swoje indywidualne pasje. Psychoanalityczna terapia grupowa polega na tym, że wszyscy członkowie rodziny na bieżąco zmieniają swoje zachowania oraz sposób postrzegania pewnych rzeczy. W ten sposób uczą się rozwiązywać wewnętrzne konflikty, a także pokonują swoje kompleksy, które mogą niestety negatywnie wpływać na relacje rodzinne.