9 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci znaleźć psychologa - zdrowie i uroda

psychoterapia-gestalt.pl

Koszt usług psychoterapeutycznych

Psychoterapia jest specjalnym rodzajem terapii, który korzysta z metod psychologicznych w celu ogólnego polepszenia dobrostanu i samopoczucia pacjenta. Psychoterapia jest prowadzona przez doświadczonego terapeutę, posiadające

9 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci znaleźć psychologa - zdrowie i uroda psychoterapia-gestalt.pl
go odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Cennik za świadczone usługi terapeutyczne jest ustalany przez danego terapeutę, więc w poszczególnych gabinetach psychologicznych cena za usługi psychoterapeutyczne może się różnić. Psychoterapia indywidualna bez wątpienia jest najdroższą usługą terapeutyczną, której koszt wynosi około stu złotych za godzinną sesję terapeutyczną. Tańszą opcją jest terapia grupowa, która także posiada wiele zalet. Cennik usług psychoterapeutycznych może się nieco różnić u niektórych terapeutów. Częstotliwość spotkań z terapeutą jest ustalana indywidualnie z klientem, jednak najczęściej jest to jedna sesja terapeutyczna w ciągu tygodnia. Sama psychoterapia jest dość powolnym procesem, który może trwać nawet kilka lat zanim pacjent zostanie wyposażony w odpowiednie metody radzenia sobie samemu.


Nurty psychoterapii

Psychoterapia jest dość ogólnym pojęciem, które oznacza niesienie pomocy pacjentom przy użyciu metod psychologicznych. Psychologia jest szeroką dziedziną nauki i w jej ramach można wyróżnić wiele nurtów psychoterapeutycznych. Podstawowy podział psychoterapii obejmuje takie nurty, jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia dynamiczno-ruchowa, psychoanaliza oraz psychoterapia humanistyczna. Każdy nurt psychoterapii korzysta z określonego podejścia terapeutycznego i pomaga w rozpracowywaniu określonych problemów. Samych nurtów w psychoterapii jest znaczenie więcej i ciągle opracowywane są nowe metody pracy z pacjentem, dlatego że psychologia jest stale rozwijającą się dziedziną. Psychoterapeuta może specjalizować się w jednym, wybranym nurcie lub posiadać kwalifikacje umożliwiające prace w kilku różnych nurtach psychoterapeutycznych. Doświadczony psychoterapeuta jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj psychoterapii do potrzeb konkretnego pacjenta. Niektórzy psychoterapeuci korzystają z wielu różnych nurtów psychologicznych.


Cele terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, która należy do nurtu terapii humanistycznych, skupia się głównie na doświadczaniu "tu i teraz". Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, osiągnięcie dojrzałości, a także wzrost potencjału jednostki. Poszerzenie świadomości człowieka odbywa się, między innymi, poprzez wzrost umiejętności definiowania swoich potrzeb, czyli autentyczne wzmacnianie pragnień oraz potrzeb człowieka. Ponadto terapia Gestalt uczy nadawania znaczenia własnym doświadczeniom oraz pozwala na uświadomienie sobie, jakie są konsekwencje podejmowanych działań. Psychoterapia Gestalt pozwala na głębsze oraz lepsze zrozumienie przyczyn dokonywanych wyborów oraz umożliwia poznawanie siebie poprzez kontakt ze swoim obszarem emocjonalnym, a także cielesnym. U podstaw terapii Gestalt leży holistyczne podejście do istoty ludzkiej, czyli traktowanie jej w sposób całościowy obejmujący sferę emocjonalną, cielesną, intelektualną oraz społeczną. Psychoterapia Gestalt korzysta z podejścia humanistycznego oraz z wielu postaw filozoficznych.


Poszczególne etapy terapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.